суботу, 22 листопада 2014 р.

Узагальнюючий урок у 7 класі. "Подорож Країною образотворчого мистецтва"

Мета уроку:
- узагальнити і систематизувати знання учнів,
- розвивати художньо-образне мислення, уяву, фантазію;
- виховувати інтерес до образотворчого мистецтва.
Обладнання: карта країни образотворчого мистецтва, кросворди, набір вирізок із частинами транспортних засобів, клей,папір,аркуші з кляксами.
Хід уроку.
Учитель.Сьогодні ми помандруємо Країною образотворчого мистецтва. Ця країна вам вже добре відома. Ми вивчали її міста і її жителів на протязі 3 років. На цьому уроці пригадаємо види і жанри мистецтва, засоби виразності, видатних митців та їх твори.
Поділ на команди.
Розминка.
-Назвіть види образотворчого мистецтва.
-Який жанр живопису зображає тварин?
-Архітектор, автор будинку з химерами.
-У якому стилі збудована Андріївська церква у Києві?
-Автор графічної серії «Мальовнича Україна».
-Назвіть приклад споруди у класичному стилі.
-Як називається внутрішній простір будівлі?
-Що таке «погляд у далину»?
-Для кого була споруджена найвища піраміда світу?
-Автор картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану».
Учитель. Ми почали свою подорож. Щоб легше нам було мандрувати, давайте створимо транспортний засіб.
Завдання для дизайнерів транспорту (від кожної команди по 2 чоловіка): створити фантастичний транспортний засіб для подорожі країною образотворчого мистецтва у техніці колажу. Для цього заздалегідь готуємо вирізки із старих журналів (колеса, крила, пропеллери, частини кузова і т. д.). Діти повинні тільки скомпонувати, приклеїти і дати назву своєму транспортному засобу.
Учитель. Доки дизайнери готують транспорт, знавці мистецтва позмагаються, розгадуючи кросворд.
Конкурс знавців мистецтва (для всієї команди)

1. Портрет художника, автора твору. (Автопортрет)
2. Прозора фарба. (Акварель)
3. Скульптурне зображення верхної частини постаті людини (Бюст)
4. Гравюра на металі.(Офорт)
5. Центр гончарного виробництва у Полтавській області.(Опішня)
6. Частина орнаменту, що повторюється. (Раппорт)
7. Вироби з обпаленої глини. (Кераміка)
8. Інструмент скульптора. (Стека)
9. Техніка виготовлення виробів з паперу шляхом згинання. (Оригамі)
10. Автор «Чорного квадрату». (Малевич)
11. Жанр живопису, що зображає неживу природу. (Натюрморт)
У кожної команди свій екземпляр кросворду.Виграє той, хто розгадає його найшвидше і правильно.
Учитель. А тепер підведемо підсумки конкурсу дизайнерів.
Діти демонструють проекти транспорту, розповідають про назву і принцип дії своєї машини.
Конкурс «Знайди зайве слово»
На дошці зашифровані слова. Команди розшифровують їх і називають тільки одне зайве слово.
КРАМАМЕ
КАЧЕНАН
ШИКАВИВ
ЗЕНПЕЛЬ
(Макраме,чеканка, вишивка, зайвий – пензель)
Конкурс фантазерів.
Кожній команді дається аркуш із однаковими кляксами. Завдання: домалювати, перетворити кляксу у якийсь предмет.
Конкурс капітанів.
Гра «П’ять кроків». 14
Капітани стають в одну лінію. Після кожної правильної відповіді – крок вперед, після неправильної – назад. Хто попереду – той виграв.
-Об’ємне зображення майбутньої споруди. (Макет)
-«Музика застигла у камені ». (Архітектура)
- Співвідношення частин предмета. (Пропорції)
-Російський художник, що брав участь у визволенні Т.Шевченка з кріпацтва. (К.Брюллов)
-Елемент доричного фриза: прямокутна, з вертикальними жолобами кам’яна плита. (Тригліф)
Підсумки конкурсів.
Вчитель підбиває підсумки конкурсів, називає кращих гравців, враховуючи думку дітей.
Заключне слово вчителя.
Вивчення образотворчого мистецтва закінчено, але ті знання, які ви отримали, допоможуть вам у вивченні інших предметів, під час відвідування музеїв, виставок, знайомства з архітектурними пам’ятками.

Творчі завдання

1.Створення літери-картини або слова-картини.
Чи можемо ми написати літеру або слово, вкласти напис у раму, повісити на стіну і милуватися? «Ні!»- впевнено відповідають діти. Але після перегляду зразків роблять висновок: можемо, якщо зображення слова або літери передає якийсь образ.
2.Казка про настрій
Скласти казку про свій настрій і намалювати у техніці акварелі по вологому паперу, використовуючи виразні властивості кольору.
3.Подорож на іншу планету.
Зобразити подорож на іншу планету із зеленим, червоним сонцем або з двома сонцями різного кольору.
4. Колаж «Ярмарок», «Моя кімната», «Казковий образ», «Новорічний натюрморт», «Весняний день».
5. Намалюйте свій найцікавіший фантастичний сон.
6. Зображення фантастичної тварини.
Фантазування способом «склеювання».
7. Намалювати симфонію кольорів музичного твору, смак фруктів.
8. Намалюйте «Про що мріє дерево взимку?», « Про що кричать птахи, відлітаючи у вирій?», «Про що говорять предмети у натюрморті?»
9.Створення віршів та пісень до власних малюнків.
10. Створення абстрактних композицій.
Робота над абстрактними композиціями робить дитину більш розкутою у вираженні своїх почуттів, покращує розуміння законів композиції.
11. Ребуси.
Зашифрувати поняття або терміни образотворчого мистецтва у вигляді малюнків.
12. Піктографія.
За допомогою малюнків-символів розповісти про якусь подію.
У нашій школі діє постійна виставка дитячих робіт, яка стимулює потяг учнів до мистецтва, залученню до творчості нових талантів.
Заняття образотворчим мистецтвом дозволяє поєднувати в собі творчу працю і задоволення, пізнання світу та гру, фантазію та точний розрахунок. Малювання розвиває в учнів зорову пам’ять, спостережливість, просторове мислення, тонку моторику пальців, наполегливість у досягненні мети, відчуття гармонії і, головне, здатність до творчості.

Тихий Олександр, «Фрукти»,гравюра на картоні.

Завдання з використанням друкування

Наступна група об’єднує завдання, в яких застосовуються різні способи друкування.
1. Робота пальчиком. При виконанні завдання дитина замість пензлика користується пальцем. По-перше, це полегшує роботу, якщо учень ще недостатньо володіє пензликом, по-друге, робота приносить естетичне задоволення, бо малюнок виходить декоративний, яскравий, охайний.
2. Друкування «зернинками». Використовується основний елемент петриківського розпису – «зернинка». Виконується прикладанням пензлика до паперу. Із «зернинок» учень «викладає» зображення як мозаїку.
3.Друкування предметами. Найчастіше для друкування використовуємо листя дерев, але можна використовувати різноманітні пробки, ковпачки і т.д. Поверхню предмета намазуємо фарбою і прикладаємо до аркуша.

4.Кляксографія. На папір наносимо плями різного кольору. Аркуш згинаємо і міцно притискаємо. Кольори змішуються, утворюючи якесь зображення. Дитина повинна уявити, що б це могло бути і, при потребі, домалювати це зображення, доповнити його деталями.
Інколи у цій техніці виконуються деталі зображення і наклеюються на роботу.

Малина Ілона, «Метелики».


5.Ниткодрук. Намазуємо нитку фарбою, викладаємо на аркуш, згинаємо папір, притискаємо рукою і витягаємо нитку за один або два кінці. Домальовуємо деталі.
6.. «Рука-шаблон». Інколи на уроках використовуються шаблони. Вони дозволяють полегшити дитині роботу над завданням. Універсальним шаблоном є рука. Її можна обвести або вмочити у фарбу і залишити на папері відтиск. Потім зображення домальовується, перетворюється у пташку, комаху чи тварину.

Салабай Віталій, «Ранок».


Ці завдання прості у виконанні, доступні дітям з різною художньою підготовкою і здібностями, тому виконуються учнями завжди з великим інтересом та задоволенням.

Найпростіші завдання для розвитку уяви, фантазії, творчих здібностей

1. Із кружечка і 5 прямих ліній будь-якої довжини створити зображення предмета.
Це завдання даю на першому ж уроці у 5 класі. Починаємо його виконувати у класі (10хв.), найцікавіші варіанти зразу ж зображаються на дошці. Бажаючі продовжують роботу вдома, а на наступному уроці демонструють малюнки товаришам. Крім розвитку уяви, ця вправа вчить виділяти головні ознаки у зображенні предмета чи об’єкта.
2.На наступному уроці діти отримують подібне домашнє завдання (для бажаючих). Із 4 прямих ліній довільної довжини створити зображення будь- якого предмета.
3. Тема третього уроку «Зображальні засоби графіки».Знайомимося із можливостями лінії. На уроці діти виконують таке завдання: використовуючи різноманітні за характером лінії, крапочки, плями виконати зображення пейзажу. Перед виконанням завдання розглядаємо різні за характером лінії, визначаємо, що можна зобразити за допомогою таких ліній.

Робота Шпильки Олександра «Дощик»

4. Виконати у техніці аплікації зображення тваринки, використовуючи тільки однакові геометричні фігури. Наприклад, тільки трикутники або тільки кружечки.
Після виконання цих завдань діти з легкістю визначають, з яких геометричних фігур складається об’єкт малювання, що значно полегшує процес зображення.
5. «Ходити в гості крапочками…» Ставимо на аркуші кілька крапочок, з’єднуємо їх лініями, уявляємо, на що схоже зображення, домальовуємо.
6.Робота тушшю по вологому паперу. Папір зволожуємо, легенько торкаємося пензликом з тушшю в кількох місцях. Туш розтікається, утворює пухнасті кульки та смужки. Після висихання малюнок доповнюємо деталями.

Ниварикаша Наталія, «Кактус розцвів»


7.Розчерк. Наносимо на аркуш швидкий розчерк пензликом, дофантазовуємо та домальовуємо.

Казки

«В одному чарівному місті є чарівна кімната, яка має чудову властивість: коли в цю кімнату входить людина, вона одразу засвічується різними барвами, що відповідають настрою того, хто увійшов. Як ви думаєте, які кольори відповідають радості ( суму, горю)?»Таке завдання можна дати при вивченні теми «Теплі і холодні кольори». Роль казки на уроці важко переоцінити. Завдяки їй діти легко сприймають важкі поняття, добре запам’ятовують матеріал. Казка пробуджує уяву і фантазію. Наприклад, дидактична «Казка про синій туман» - тема «Основні і похідні кольори»
«КАЗКА ПРО СИНІЙ ТУМАН»
Колись серед моря-океану стояв острів. Його називали островом Веселки, тому що на ньому жили дуже веселі люди, які любили співати, жартувати, танцювати, носили яскравий різнокольоровий одяг, фарбували свої будиночки у всі кольори веселки.
Давайте пригадаємо, які це кольори? Назвіть їх по порядку.
Але на острові завжди було дуже шумно. І врешті-решт цей шум набрид Морському Царю. Вирішив він назавжди відучити жителів острова веселитися. Наслав на острів синій-синій туман. Сонячні промінці перестали зігрівати землю. На будинках виросли довгі бурульки. Все замерзло. Скрізь запанували тільки холодні кольори. Назвіть їх.
Жителі острова померзли і поховалися у своїх будиночках. Скрізь стало сумно й тихо.
Чи багато, чи мало пройшло часу, не знаю, але якось летіли над морем дві папужки, одна жовта, друга – червона. Бачать: стоїть серед моря синя шапка туману і у тому тумані щось видніється. Жовта папужка була дуже цікавою і хотіла зразу ж летіти подивитися, що там. Але червона, дуже обережна, її зупинила: «Давай спочатку скинемо у туман пір’їнку, якщо з нею нічого не трапиться, то і ми полетимо». Скинула жовта папужка у туман жовту пір’їнку.
Якого вона стала кольору?(Діти змішують жовту і синю фарбу)
Зелений колір теплий чи холодний?
Перетворилася жовта пір’їнка на зелену крижинку, впала на землю і розбилася. Тоді червона папужка скинула у синій туман червону пір’їнку.
Якого вона стала кольору? (Діти змішують червону і синю фарби)
Фіолетовий колір теплий чи холодний?
Перетворилася червона пір’їнка на фіолетову крижинку, впала на землю і розбилася. Тоді папужки вирішили об’єднатися. Склали дві пір’їнки разом.
Якого кольору стали пір’їнки? (Діти змішують червону і жовту фарби)
Оранжевий колір теплий чи холодний? Опустили пташки оранжеву пір’їнку у синій туман.
Якого кольору стала пір’їнка?
Коричневий колір теплий чи холодний?
Впала тепла коричнева пір’їнка на холодну землю, і земля почала відтавати. Із проталини з’явився міцний зелений пагін, який почав дуже швидко рости, і на ньому розпустилася велика чудова квітка. Коли квітка розкрилася, з неї вилетіла маленька яскрава пташка і заспівала. Спів був такий гарний, такий веселий, що сонечко знову заглянуло на острів Веселки. Все навкруги почало танути. У небо піднімалася різнокольорова пара і над островом утворилися різнобарвні хмаринки. Жителі вийшли зі своїх домівок, почали працювати, співати, веселитися. А над островом сяяла величезна веселка.
Так допитливість і дружба змогли перемогти злого Морського Царя.

Творчість Казимира Малевича

Ігри

Стимулюючу роль у розвитку творчих здібностей, уяви та фантазії має гра. Гарні результати дає створення на уроці ігрової ситуації «Уявіть собі, що…» Наприклад, вивчаючи тему «Під подихом вітру трави ніжно линуть до землі…»(замальовки рослин і комах), ми уявляємо, що стали малесенькими, зростом як Дюймовочка, вийшли з дому і попали в ліс. Чому в ліс? Тому що кожна травинка тепер для нас як дерево, а комаха - як величезна тварина. І ми рушаємо у небезпечні мандри, де нас чекають цікаві пригоди. Діти з захопленням працюють над такими завданнями, вимальовують кожну травинку і комашку, намагаються уявити, як виглядатиме світ із такої незвичної точки зору.

Ткачук Ольга, «Життя трави», кольорові олівці і ручки.

Виконуючи рельєф «Морське дно», уявляємо, що занурюємося у морські глибини на підводному човні і починаємо дослідження рослинного і тваринного світу морів та океанів. Під час виконання колективних робіт клас перетворюється на завод, фабрику чи майстерню, що виконує якесь замовлення. Японці говорять, що не можна намалювати дерево, не відчувши себе деревом. Тому граємо у гру «Уяви себе…» .Діти уявляють себе бадьорим деревом, хворим деревом, легкою хмаринкою чи грозовою хмарою, яблуком, джмеликом і т.д. Це дає можливість відчути і відтворити настрій пейзажу чи натюрморту. Пережиті емоції діти виливають і в коротеньких віршах, які створюють до своїх робіт. Гарний результат дають також театралізовані ігри-імпровізації: «Про що розмовляють птахи взимку?», «Дерева у негоду», «Качина сімейка».

Шпирка Аліна, «Бадьоре дерево»


Биба Ростислав, «Старе дерево»

Полегшує роботу над портретом гра «Знайди дитину, що загубилася». Вчитель описує одного з учнів, інші визначають, кого саме. Це вчить школярів знаходити особливості у зовнішності, характері персонажа. У процесі ознайомлення з творами мистецтва пропоную застосовувати ігри «Крок у картину» ( дітям пропонується увійти у картину, відчути запахи, звуки, що там лунають, описати, які предмети на дотик), «Екскурсовод» (діти визначають вид, жанр картини, розповідають про її особливості), «Хто зайвий?» (серед виставлених на дошці репродукцій знаходять зайві: іншого жанру, виду, теми; пояснюють свій вибір), «Мистецтвознавець» ( учні вдома готують коротке повідомлення за темою уроку, доповнюють розповідь вчителя). Інтелектуальні ігри вимагають демонстрації об’єму набутих знань, хорошої пам’яті. Наприклад, вікторини допомагають в ігровій формі перевірити рівень знань учнів, узагальнити і закріпити вивчений матеріал.